18.1 C
Pasvalys
2024 / 05 / 02

Originalesni „Iki“ riestainiai norintiems sutaupyti: kaip namuose vienu ypu išsikepti 3 skonių legendinių puriųjų „pretzelių“

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Vilniuje jau prasideda Kaziuko mugės šurmulys, kurio vienas iš simbolių – riestainis. Visgi, ne visiems pavyks apsilankyti sostinėje, kitus gali atbaidyti nemaža šių gardumynų kaina ar prie prekystalių nutįstančios eilės. Išeitis paprasta – išsikepti riestainių namuose. Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, skaičiuoja, kad taip sutaupyti galima net keliskart. Be to, kepdami namuose galite ir paeksperimentuoti su įvairiais skoniais.

- Reklama -

„Įvairiausi kepiniai atsiduria dažname pirkinių krepšelyje, jie patenka ir į perkamiausių prekių topus. Pavyzdžiui, kruasanus lietuviai jau taip pamilę, kad jų ragauja įvairiausių rūšių. Ne tik sviestinius ar su karamele, šokoladu, bet ir su kumpiu, sūriu ar pritaikytus prie mitybos poreikių – veganiškus. Ne tik kruasanus, bet ir duoną, bandeles kepame bent tris kartus per dieną, kad pirkėjai jų galėtų įsigyti kuo šviežesnių“, – sako G. Kitovė.  

„Pretzelių“ istorija skaičiuojama šimtmečiais ir prasideda dar ankstyvuose viduramžiuose, kai juos ėmėsi kepti vienuoliai.

Nemaža dalis pirkėjų ir patys namuose dedasi kepėjų kepures. Tą patvirtina pardavimų statistika: įvairūs miltai, cukrus, kepimo milteliai ir kiti reikmenys yra paklausūs nuolat, o ypač – artėjant šventėms, tokioms kaip Velykos, Kalėdos.

„Namuose kepti skatina tiek kulinarinis smalsumas, tiek, ne paslaptis, ir noras sutaupyti. Tokiems gaminiams kaip sviestas, pienas, miltai, cukrus nuolatos galima rasti nuolaidų, tad keliolika namuose keptų riestainių atsieis tiek pat, kiek mugėje – vos keli. Juo labiau, kad nemažai reikalingų ingredientų dažnas jau turi namuose, tereikia gero recepto“, – sako G. Kitovė.

Kultiniai riestainiai – vokiečių pasididžiavimas

Riestainių asortimentas pasaulyje – kuo įvairiausias. Vieni dideli, purūs ir minkštutėliai, kiti – traškūs ir mažyčiai. Visgi, neabejotinai vieni žymiausių pasaulyje yra vokiškieji „pretzeliai“, kurie užsitarnavę kultinį statusą jau ne tik Vokietijoje.

„Pretzelių“ istorija skaičiuojama šimtmečiais ir prasideda dar ankstyvuose viduramžiuose, kai juos ėmėsi kepti vienuoliai. Jie būdavo atpildas maldas išmokusiems vaikams, o supinta tešla simbolizavo maldai sudėtas rankas. Išskirtinės formos riestainiai be galo išpopuliarėjo Vokietijoje, kur greitai tapo naudojami ir kepėjų gildijų emblemose.

- Reklama -

„Vokiečiai juos valgo ne tik kaip užkandį, bet ir kaip pusryčių ar pietų patiekalą, jie gali pakeisti duoną sumuštiniams. Taip pat nors tradicinis riestainis būna paprastai apibarstytas tik rupia jūros druska, iš tiesų egzistuoja pačių įvairiausių skonių: „pretzeliai“ gardinami sūriu, garstyčiomis, sėklomis, riešutais, taip pat ir saldžiais priedais, tokiais kaip cukraus pudra, saldus glajus, šokoladas, cinamonas“, – pasakoja „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.

Pasak maisto gamybos žinovės, nors tešla gaminama iš paprastų ingredientų (miltų, vandens, mielių, cukraus ir druskos), „pretzeliams“ labai svarbu tinkamas gamybos procesas. Sumaišius tešlą ir leidus jai pakilti, ji iškočiojama į plonas virveles, kurios susukamos į tipinę formą šiems riestainiams. Tada jie trumpai apverdami vandens ir sodos tirpale. Šis etapas suteikia tekstūros ir išskirtinį skonį. Tiesa, svarbu nepervirti, nes tuomet kepiniai bus labiau guminės tekstūros, gali turėti sodos poskonį.

Galiausiai „pretzeliai“ iškepami orkaitėje, kol įgauna auksinę spalvą, ir pagardinami norimais priedais. Skaniausi jie – valgomi dar tą pačią dieną po iškepimo.

Minkštučiai vokiški „pretzeliai“

Porcijos: 12 riestainių

Gaminimo laikas: 45 min. (+1 val. tešlos kildinimui)

Reikės: Tešlai: 40 g sviesto, 1,5 puodelio pieno, 3,25 šaukštelio sausų mielių, 0,25 puodelio rudojo cukraus, 1,5 šaukštelio druskos, 4 puodelių miltų. Apvirimui: 250 gramų sodos, 9 puodelių vandens. Kepimui ir užbaigimui: 1 kiaušinio, druskos (geriausia – rupios jūros), dar šiek tiek ištirpinto sviesto, cukraus, cinamono, tarkuoto kietojo sūrio, česnako miltelių.

Gaminame:

  1. Ištirpinkite sviestą dideliame dubenyje ir šiek tiek pasūdykite. Pieną pašildykite puode ar mikrobangų krosnelėje. Jis turi būti šiltas, bet ne labai karštas – jei abejojate, patikrinkite termometru, kad būtų apie 40 laipsnių.
  2. Pieną supilkite į dubenėlį su sviestu, suberkite mieles, cukrų ir druską. Gerai išplakite, tada įmaišykite miltus (šiek tiek pasilikite pabarstymui). Turėtų išeiti gana šiurkšti tešla.
  3. Miltais pabarstykite stalviršį ir ant jo minkykite tešlą 4-5 minutes. Per tą laiką ji taps vientisa, o švelniai įbedus piršto galiuku, tešla turėtų atsitiesti. Suformuokite iš jos rutulį. Dubenį, kurioje maišėte tešlą, lengvai apipurkškite aliejumi ir įdėkite į jį tešlą atgal. Uždenkite švariu virtuviniu rankšluosčiu ir palikite valandai, kad iškiltų, padvigubėtų.
  4. Įkaitinkite orkaitę iki 230 laipsnių. 3 kepimo skardas išklokite kepimo popieriumi. Nedideliame dubenėlyje išplakite kiaušinį. Į didelį puodą supilkite apvirimui skirtą sodą, vandenį ir išmaišykite, užvirkite.
  5. Kai tešla padvigubės, išimkite ją ant stalviršio (šį kartą nenaudokite miltų) ir aštriu peiliu supjaustykite į 12 dalių. Kiekvieną jų iškočiokite į virvę, maždaug 50 cm ilgio. Išdėkite iš jos „U“ formą, tuomet galus du kartus sukryžiuokite vieną per kitą, nuleiskite juos žemyn, kad susiliestų su „U“ formos apačia, ir sulipinkite.
  6. Suformuotus „pretzelius“ po 2-3 įmeskite į verdantį sodos puodą. Pavirkite riestainius 20-30 sekundžių, tada ištraukite rėčiu, nuvarvindami skysčio perteklių, ir sudėkite ant skardos.
  7. Patepkite kiaušinio plakiniu ir pabarstykite rupia druska. Kepkite 10-12 minučių orkaitėje, kol jie taps tamsiai auksinės spalvos. Lengviausia kepti partijomis – pirma paruošti vieną skardą, o kol ji kepa, tuomet suraityti ir apvirti dar 4 riestainius, tuomet – likusius.
  8. Kai riestainiai iškeps, dalį jų tiesiog patepkite ištirpintu sviestu – ir turėsite sūdytus „pretzelius“, kuriuos skanu valgyti su pikantišku arba sūrio padažu.
  9. Dalį patepkite sviestu ir apibarstykite cinamonu bei cukrumi – bus saldūs riestainiai, derantys prie kavos, arbatos ar su vanilės padažu.
  10. Likusius, taip pat pateptus lydytu sviestu, apvoliokite tarkuotame sūryje ir česnako milteliuose, galite apibarstyti ir itališkų žolelių prieskoniais. Bus pikantiškas užkandis.

Gintarė Kitovė
„Iki“ komunikacijos vadovė

 

 

spot_img
spot_img

Vagis blokavo prie darželio atvykusių tėvų mašinų užrakinimą, pasisavino pinigus

Šiaulių policija prie vaikų darželio sulaikė vyrą, kuris turėjo svetimų mašinų užrakinimą blokuojantį įrenginį. Manoma, kad tokiu būdu buvo apvogti keli tėvai, kurie savo vaikus atvežė į darželį. Negalėję užrakinti automobilio, jie jį paliko neužrakintą...

„Rimi“ įsigiję aliejaus pigiau pasiruoškite šių gardžių užpilų salotoms: štai, ko prireiks

Saulėgrąžų aliejus pasižymi itin švelniu skoniu, tad jis plačiai mėgstamas tiek profesionalių virėjų, tiek gaminančių pigesnius dienos patiekalus namuose. Be to, šis aliejus įvairiai pritaikomas nuo gardžių kepinių iki pikantiškų salotų užpilų. Gydytoja dietologė...

Šiandien, ketvirtadienis – paskutinė diena deklaruoti pajamas ir skirti 1,2 proc. paramai

Ketvirtadienis yra paskutinė diena, kai šalies gyventojai gali pateikti pajamų deklaracijas. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, šiuo metu pareigą jau atliko apie 69 proc. privalančiųjų deklaruoti gyventojų, o iš viso pajamų mokesčio deklaracijas pateikė daugiau...

Metereologai prognozuoja, kad ši vasara Palangoje bus šilta ir sausa

Įsibėgėjant 2024 metų vasaros atostogų rezervacijai, Palanga kviečia poilsiautojus mėgautis ne tik šilta Baltijos jūra, bet ir turiningu laisvalaikio praleidimu. Metereologai prognozuoja, kad ši vasara Palangoje bus šilta ir sausa, todėl idealios sąlygos paplūdimio...

Kuo Mamos diena arčiau, tuo „Iki“ – pigiau: tulpės – vos po 33 centus,...

Geriausia dovana mamai – dėmesys ir nuoširdūs žodžiai, bet juos tik sustiprina su meile iškeptas tortas ir gaivi pavasariškų tulpių puokštė. „Iki“ pasirūpino, kad dovanomis mylimai mamai kiekvienas pirkėjai galėtų pasirūpinti be vargo ir...

ORAI: Ketvirtadienio dieną be lietaus, aukščiausia temperatūra vietomis iki 27 laipsnių šilumos

Ketvirtadienio dieną be lietaus. Vėjas rytų, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 20–25, šalies pietvakariuose vietomis iki 27 laipsnių šilumos. Penktadienį be lietaus. Vėjas rytų, naktį 4–9 m/s, dieną 6–11 m/s. Temperatūra naktį 4–9, kai kur 10–12...

Gegužės 2-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 2-oji – Pasaulinė tuno diena. Gegužės antroji, ketvirtadienis – 122-oji metų diena (ketvirtoji 18-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 242 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Atanazas, Eidmantas, Eidmantė, Eidmina, Eidminas, Eidminė, Eidotas, Eidotė,...

Astrologinė prognozė gegužės 2-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali tekti spręsti nelengvus finansinius rebusus, ruošti ataskaitas, susiduriant su keistais netikėtumais. Regis, pokalbiai su draugais, pažįstamais suteiks tvirtybės. Tik nepraraskite saiko vartodami svaigalus, nes grės problemos. JAUTIS. Darbe nesijausite užtikrintai dėl juntamos neteisybės...

Sorų kruopos – ir pigios, ir vienos sveikiausių: „Iki“ pataria, kaip jas skaniai paruošti...

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus, tačiau kartais pamirštami tradiciniai lobiai. Soros neabejotinai yra vienas jų...

Geriausiu pasaulyje vadinamo šokoladinio pyrago paslaptis: štai kaip jį ruošia švedai vos iš kelių...

Dar trečiadienį dažnuose namuose pakvips kepiniais, mat rytoj pasaulyje minima „pi diena“. Ji skirta matematiniam simboliui π (pi), tačiau šią dieną mėgstama švęsti su pyragais, nes angliškai žodžiai „pie“ ir „pi“ tariami vienodai. Pasak...

„Iki“ raitojasi rankoves: kruopščiai palygino 10 tūkst. prekių, kad pirkėjams atneštų dar daugiau naudos

Vis daugiau pirkėjų patys įsitikina, kad vienas efektyviausių metodų sutaupyti parduotuvėje – rinktis privačių prekių ženklų produktų linijas, tokias kaip „Iki“ ar „Clever“. Prekybos tinklas „Iki“, siekdamas kuo geriau pateisinti pirkėjų lūkesčius ir nuolat...

„Rimi“ dairykitės vienos žuvies: vietoje lašišos galite rinktis ją, o skonis tikrai nebus prastesnis

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir...

Kai nėra nei laiko, nei noro gaminti – 3 dar neragauti pigūs patiekalai iš...

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais, cepelinais, žemaičių blynais ir baigiant įvairiausiomis sriubomis ir troškiniais. Šaltuoju...

Sultinga mėsa ir traški odelė – 5 „Iki“ kulinarijos technologės patarimai, kad orkaitėje keptas...

Keptas viščiukas – viena lengviausių ir pigiausių vakarienių, kadangi jai nereikia nei daug ingredientų, nei ilgai suktis virtuvėje. Kone visą darbą už jus nuveiks orkaitė, tereikės pasinaudoti prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img